SENIORS

" A trophy carries dust. Memories last forever. "
(Mary-Lou Retton)



Leith

 

 

Principal Club Sponsor


Trinity Roofing
 


May 1995
U14

Cameron Conafrey
Right Full-Back
Scotland 1 v 2 Wales
Anderson Stadium, Aberdeen, Scotland

May 1997
U16

Roddy Maughan
Right Midfield
Scotland 2 v 1 Wales
Tannadice Park, Dundee, Scotland

May 1997
Four Nations Championships
N.Ireland 1 v 2 Scotland
Wales 2 v 2 Scotland
England 5 v 1 Scotland
Blackpool, England

May 1999
U14

Gary Docherty
Left  Full-Back
Wales 2 v 3 Scotland
Barry Town, Wales

 

 

May 2001
U14

Shaun Moore
Goalkeeper
Scotland 1 v 0 Wales
Warout Stadium, Glenrothes, Scotland

May 2002
U14

Andrew Robbins
Goalkeeper
Wales 0 v 1 Scotland
Vetch Field, Swansea, Wales

May 2003
U19

Darren Wallace
Goalkeeper
Scotland 1 v 0 Wales
Victoria Park, Newtongrange, Scotland

May 2003
U19

Steven Brown
Striker
Scotland 1 v 0 Wales
Victoria Park, Newtongrange, Scotland

May 2004
U19

Darren Wallace
Goalkeeper
Wales 5 v 1 Scotland
County Park, Newport, Wales



 

 


 

 INTERNATIONAL CROSS - COUNTRY RUNNING
UK Championships
Trentham Gardens , Stoke - on - Trent, England


1994 U13s

John Ellerby * George Duncan * Roddy Maughan

Scotland (Silver Medal)
1995 U13s

Keith Smith * George Duncan * Roddy Maughan

Scotland (Gold Medal)
1994 U15s

George Duncan * Roddy Maughan

Scotland (Gold Medal)
1999 U13s

Shaun Moore * Richard Parry * Shaun Forsyth

Scotland (Silver Medal)

 

 

 BOYS & GIRLS CLUBS OF SCOTLAND 
NATIONAL CROSS - COUNTRY RUNNING CHAMPIONSHIPS

1994 U13s Lothian X-Country Champions
1995 U13s Lothian X-Country Champions
1996 U15s Lothian X-Country Champions
1999 U13s Lothian X-Country Champions

1994 U13s Boys Clubs' of Scotland X-Country Champions
1995 U13s Boys Clubs' of Scotland X-Country Champions
1996 U15s Boys Clubs' of Scotland X-Country Champions
1999 U13s Boys Clubs' of Scotland X-Country Champions 

 

   

 BOYS & GIRLS CLUBS OF SCOTLAND 
NATIONAL CHESS CHAMPIONSHIPS

1998/99 Lothian Open Champions

1998/99 Open Boys Clubs' of Scotland (Silver)

 


 ELCYP SNOOKER CHAMPIONSHIPS (Steve Davis Silver Cue Trophy)

1998/1999 
U14 Darren McArdle  (Gold)

2000/2001
U14 James Salton (Gold)
U14 John Thain (Silver)
U16 Alan Morrison (Gold)

2002/2003
U16 James Salton (Silver)
U14 Kyle Salton
(Silver)


2003/2004
U14 Kyle Salton (Silver)

 

 

ELCYP  POOL CHAMPIONSHIPS 

1999/2000
U14
David Dunn (Silver)

2001/2002
U14
James Salton (Winner)
U14
John Thain (Silver)
U19
Alan Morrison (Winner)

 

 

 BOYS & GIRLS CLUBS OF SCOTLAND  
NATIONAL POOL FINAL

2001/2002
U16
Alan Morrison (Scottish Champion)

2001/2002
 U14
James Salton (Scottish Champion)

 


 BOYS & GIRLS CLUBS OF SCOTLAND  
NATIONAL SNOOKER FINALS

2003/2004
U14
Kyle Salton (Silver)


 

 

 ELCYP GOLF CHAMPIONSHIP
 

2001/2002
U19
Tom Burnett (Silver)

 


BOYS & GIRLS CLUBS OF SCOTLAND 
Sponsored by Royal Sun Alliance at Muirfield Course
NATIONAL GOLF CHAMPIONSHIPS

2001/2002
U 19
Tom Burnett (Silver)

 


 

 Redpath Albion AFC

1961/62 Tom Cairns Cup Winners

1964/65 Presidents Cup Winners

1961/62 Tom Cairns Cup Winners

1964/65 Presidents Cup Winners

1978/79 McNab Cup Winners 1978/79 Edinburgh Div 6 Runners Up (Promoted)
1984/85 Edinburgh Div 3 Champions

1984/85 McLeod Cup Winners

1985/86 Edinburgh Div 2 Champions 1985/86 McNab Cup Winners
1986/87 Edinburgh Div 1 Winners

1986/87 GL Sinclair Cup Winners

1986/87 Anderson Cup Winners 1987/88 St Margaret Cup Winners
1987/88 Charlie Bain Joiners Cup Winners

1989/90 George Hunter Memorial Cup Winners

1990/91 George Hunter Memorial Cup Runners Up 1993/94 George Hunter Memorial Cup Winners
1997/98 Edinburgh East Division Runners Up (Promoted) 1997/98 GL Sinclair Cup Winners
2000/01 Edinburgh East Division Runners Up (Promoted)

2001/02 McLeod Cup Runners Up

2004/2005 Brunton Cup Runners Up

2004/2005 Edinburgh East Division Runners Up (Promoted)

2008/2009 Edinburgh East Division 3rd Place Play - Off Winners (Promoted)

 

1987/88
Champion Of Champions Cup Winners
All League & Cup winners from the Edinburgh and Lothian Associations participated in this pre-season Tournament. The winners could rightfully claim to be the best in the region.
Cup Final played at Saughton Enclosure finished
(E.A.F.A Premier Div Champions)
Edinburgh Rose 1 v 3 Redpath Albion (E.A.F.A. Div 1 Champions)

 

 

 Redpath Albion Boys Club

1991/92 George Hunter Memorial Cup Winners 1992/93 George Hunter Memorial Cup Winners
1994/95 LABFA u11's Consolation Cup Runners Up 1996/97 LABFA u12'sConsolation Cup Winners
1996/97 George Hunter Memorial Runners Up  1996/97 ELCYP u13's Five-a-side Champions
1999/00 ELCYP League Champions Under 13's 1999/00 LABFA u12's Consolation Cup Winners
2000/01 Bramhall Cup Winners Under 14's 2000/01  ELCYP Eles Cup Winners Under 15's
2000/01 ELCYP League Champions Under 14's 2000/01  Adam Steven Cup R/Up Under 13's
2001/02 ELCYP League Champions Under 15's 2001/02  Weir Memorial Cup Winners Under 15's
2001/02 ELCYP Bramhall Cup Winners Under 16's 2001/02  Treasurers Cup Winners Under 14's
2002/03 ELCYP Transport Social Club Cup Winners Under 16's 2002/03 East of Scotland Cup Semi - Finalists Under 16's
   

 

Lothian Buses & East Region Juvenile Football Association Club of the Year
2002 - 2003

Redpath Albion Boys Club

 

2002/03 East Region Youth FA -  Runners-up (Promotion) U15's 2004/05 East Region Youth FA -  AC Taxis Cup Winners Under 13's
2004/05  East Region Youth FA -  Trophy & Glass Cup Finalist U13s 2006/2007  East Region Youth FA -  Division 2 League Cup Finalists U15
2008/09  East Region Youth FA -  League Cup Winners U17 Youth 2008/09  East Region Youth FA -  Chairman's Cup Finalists  U17 Youth

 

Amateur Page | Club News | Chairman's News | Our Rich History | Action Photos |
| Club Stats Archive | Match Report Archive | Photo Archive | Player Profiles | Club Honours | Club Links | Coaching & Development | Development Plan | Football Philosophy   | Youths U16s | Child Protection | Juniors - Colts | Forum | Junior Mini-Colts | Fitness & Injury | Residential Accommodation| Club Diary |